Witamina D

0

witamina DGrupa witamin D składa się z trzech elementów. Są to: kalcyferol (D1), ergokalcyferol (D2) i cholekalcyferol (D3). Wytwarzaniu witamin z tej grupy sprzyja słońce, a sama witamina jest nieoceniona w procesie kształtowania się kości u dzieci.

Witamina D jest bardzo istotnym elementem budulcowym. Bierze udział w wytwarzaniu tkanki kostnej, ale nie tylko. Przyczynia się także do kształtowania i wzmacniania mięśni, wspomaga układ krążenia, pozytywnie wpływa na płodność.

Witamina D – występowanie

Witaminę D dostarczysz organizmowi dzięki rybom, grzybom, żółtkom jaj. Cennym jej źródłem jest również tran. Organizm wytwarza sobie tą witaminę w skórze dzięki obecności światła słonecznego.

Witamina D – niedobór

Niedobór witaminy D prowadzi do krzywicy u dzieci lub osteoporozy u osób dorosłych. Przy niedoborze witaminy D kości są bardziej kruche i podatne na uszkodzenia, w tym również złamania.  Możliwe jest również występowanie zapalenia spojówek, osłabienia organizmu, gorszego słuchu czy wielu chorób nowotworowych.

Witamina D – nadmiar

Oczywiście nadmiar witaminy w organizmie również nie jest sprzyjający, acz występuje niezwykle rzadko. Przy hiperwitaminozie możemy doświadczyć objawów jak w przypadku zatrucia. Występować mogą wówczas nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, ból głowy i inne.

Piszemy o dietach, odchudzaniu, sporcie i zdrowym jedzeniu.

Leave A Reply