Dieta wrzodowa

0

Dieta wrzodowa - dieta na wrzody żołądka i dwunastnicyDietę wrzodową stosuje się w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Leczenie jest długie i trudne, ale przestrzegając zasad diety wrzodowej jesteś w stanie ugasić swój żołądek. Dotyka najczęściej mężczyzn, którzy częściej niż kobiety nie dbają o to co i w jaki sposób jedzą.Wrzody żołądka i dwunastnicy to choroba polegająca na powstawaniu ubytków w błonie śluzowej. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, a uczucie bólu żołądku przy tym schorzeniu pacjenci określają jako pieczenie czy kurczenie.

Przyczyny powstawania wrzodów:

Do przyczyn należy przede wszystkim zaliczyć stres jako czynnik mający największe znaczenie w tworzeniu się wrzodów. Szybki tryb życia  oraz nadmierny stres sprzyja wielu nieprzyjemnym dolegliwościom, dlatego ważna jest zmiana stylu życia na spokojniejszy i zadbanie o siebie. Szczególnie niesprzyjające jest szybkie spożywanie posiłków. Pośpiech podczas tej czynności jest szczególnie niewskazany.

Kolejnym istotnym czynnikiem, który jest odpowiedzialny za powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy jest zażywanie niektórych leków, a także obecność bakterii Helicobacter, która powoduje nadmierne wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia oraz osłabia ścianki żołądka, które są wówczas podatne na zranienia.

Palenie papierosów i picie alkoholu zdecydowanie sprzyjają powstawaniu wrzodów. Przy wrzodach należy bezwzględnie porzucić te używki, warto dopisać do nich również kawę, która zakwasza pH żołądka i sprzyja rozwojowi bakterii Helicobacter Pyroli.

Nie należy również przesadzać z ilością posiłków za to pilnować, żeby posiłek był zdrowy i bogaty w witaminy, a także, aby był spożywany o stałych porach. Nie tylko istotne jest w tej diecie co jemy, ale w jaki sposób to robimy. Pamiętajmy o tym podczas stosowania diety wrzodowej.

Zasady diety wrzodowej

  1. Posiłek powinien zawierać wszystkie możliwe wartości odżywcze. Wyklucz ze swojej diety posiłki typu fast food, które nie zawierają praktycznie żadnych wartości odżywczych. Smażone posiłki zastąp posiłkami gotowanymi (najlepiej na parze).
  2. Posiłki spożywaj o stałych porach i w niewielkich ilościach. Zbyt obfite posiłki spowodują ból żołądka lub dwunastnicy.
  3. Zrezygnuj z żywności wysoko i średnio przetworzonej, zastąp przeciery ze słoiczków i konserwy świeżymi warzywami i owocami.
  4. Usuń ze swojego jadłospisu produkty ciężkostrawne i wzdymające jak np. rośliny strączkowe.
  5. Definitywnie zapomnij o papierosach, alkoholu czy kawie. Unikaj także mocnej herbaty oraz ostrych przypraw.
  6. Staraj się nie spożywać posiłków zbyt gorących, a także zimnych.

Piszemy o dietach, odchudzaniu, sporcie i zdrowym jedzeniu.

Leave A Reply