Dieta Dukana – stosowanie i przeznaczenie

0

dieta dukanaDieta Dukana jest najpopularniejszą dietą wśród wszystkich dostępnych, cieszącą się dużą skutecznością. Często nazywana również dietą białkową, proteinową czy protal, ze względu na to iż na tej diecie spożywamy najwięcej białka. Najlepsza jest dla osób z dużą nadwagą i przy jej stosowaniu najszybciej są widoczne efekty. Czas stosowania diety dr Dukan podzielił na 4 fazy.

Faza uderzeniowa – pierwsza i najważniejsza faza diety. Polega na spożywaniu tylko i wyłącznie białek. A więc przy tej fazie pomocne będą nam wszelkiego rodzaju nabiały o obniżonej zawartości tłuszczu, jogurty naturalne 0%, serki, a także mięso (przede wszystkim pierś drobiową), podroby, czy wołowinę. Mięso należy ugotować, nie smażyć. Można spożywać również niektóre ryby bogate w białko oraz uzupełniać płyny – 1,5 l dziennie, przede wszystkim wodą i herbatą.

Faza równowagi – po okresie jedzenia samych białek, dietę wzbogacamy o warzywa. Faza polega na naprzemiennym spożywaniu jednego dnia białek z warzywami, a następnego samych białek. Trwa aż do momentu osiągnięcia przez nas upragnionej wagi.

Faza utrwalenia – tu zaczyna się prawdziwa walka o kilogramy, a mianowicie podejmujemy walkę z efektem jo-jo i staramy się utrzymać już osiągniętą przez nas wymarzoną wagę. Do diety dołączmy pełnoziarniste pieczywo, mleko oraz skrobię. Raz w tygodniu możemy sobie pozwolić na zjedzenie czegoś, na co akurat mamy ochotę i ten punkt nazywamy królewską ucztą. Czas trwania tej fazy obliczamy średnio 10 dni na jeden stracony przez nas kilogram. Należy jednak pamiętać, że jeden dzień w tygodniu pozostaje tylko białkowy.

Faza stablizacyjna – polega na spożywaniu raz w tygodniu tylko i wyłącznie białek. Faza trwa już do końca życia.
Dieta Dukana ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Tych drugich jest ostatnio coraz więcej, szczególnie wśród lekarzy. Krytyka diety Dukana polega na tym, że odwadnia organizm oraz zaburza proces myślowy, gdyż organizm korzysta z rezerw tłuszczów, a do prawidłowego myślenia potrzebujemy glukozy z węglowodanów, których dieta ta nie przewiduje.

Piszemy o dietach, odchudzaniu, sporcie i zdrowym jedzeniu.

Leave A Reply