Wegetarianizm – życie bez mięsa

0

dieta wegetariańskaDieta wegetariańska jest jedną z najstarszych istniejących diet. Wywodzi się Indii i początkowo miała charakter religijny. Wegetarianizm polega na świadomym (z pobudek ideologicznych bądź zdrowotnych) odrzuceniu mięsa (ryba również nim jest) lub czasem nawet produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli jajka, sery, mleko itd.

Wegetarianizm zawiera w sobie wiele odmian. Do najważniejszych należą: laktoowo- i laktowegetarianizm. Pierwsza odmiana polega na rezygnacji z mięsa, ale dopuszcza jedzenie ryb i produktów zwierzęcopochodnych. Druga polega na spożywaniu produktów pochodzenia zwierzęcego z wyłączeniem jajek. Jest jeszcze wiele innych odmian, wszystko zależy od przekonań i wyznawanych wartości.

Naukowcy podkreślają, że dieta wegetariańska zapobiega otyłości oraz odkładaniu się cholesterolu. Znacznie mniej wegetarian niż jedzących mięso choruje na serce, nadciśnienie czy cukrzycę. Minusem tej diety jest potrzeba uzupełniania witamin i mikroelementów, ale można praktycznie wszystkie wskaźniki uzupełnić jedzeniem wegetariańskim, bądź preparatami witaminowymi.

Piszemy o dietach, odchudzaniu, sporcie i zdrowym jedzeniu.

Leave A Reply