Istota spalania tłuszczu

2

Spalanie tłuszczuNie każdy wie, że jedząc pewne rzeczy możemy schudnąć, a to za sprawą substancji znajdujących się w pokarmie. Niektóre odpowiadają za przekształcenie w energię, a także spalanie tłuszczu! Poznaj Twoich sprzymierzeńców.

Substancje spalające tłuszcz

To nie bajka, takie substancje naprawdę istnieją i mało tego, są w naszym organizmie. Należą do nich: witaminy, białka, hormony i enzymy uczestniczące w spalaniu tłuszczu. Substancje te są ze sobą współzależne. Przykładowo, organizm nie wytworzy hormonów bez witaminy C. Dlatego tak istotne jest w diecie uzupełnianie witamin i mikroelementów. Lepsze są witaminy z pokarmu od witamin w tabletkach, ponieważ dużo lepiej się przyswajają w organizmie, zatem chcąc uzupełnić braki witaminy C, lepiej zjeść kwaśny owoc, np. grejpfruita niż połykać pastylki.

Istotnymi substancjami są także cholina i karnityna, które odpowiadają za transport substancji spalających tłuszcz w naszym organizmie. Z kolei kwas linolowy i metionina zapobiegają gromadzeniu się  tłuszczu, a tauryna pomaga w odchudzaniu.

Bardzo ważną rolę w naszym organizmie spełniają hormony, które odpowiadają za przemianę materii. To dzięki nim nasz mózg dostaje informację, jakie enzymy powinny być bardziej wydzielane, aby wyprodukować energię. Do najważniejszych hormonów spalających tłuszcz należy glukagon, który zapewnia organizmowi energię w sytuacji, kiedy ilość cukru we krwi spada poniżej określonego poziomu. Wówczas do wytworzenia energii wykorzystuje się tłuszcz pochodzący z komórek tłuszczowych. Glukagon jest wspierany przez kortyzol i adrenalinę, które pochłaniają tłuszcz.

Gdzie znaleźć substancje spalające tłuszcz?

Substancja Produkty
Cholina żółtka jajek, mięso, rośliny strączkowe, kalafior, wątróbka, produkty sojowe
Karnityna L czerwone mięso, szynka, jagnięcina, drób, baranina, ser
Kwas linolowy oleje roślinne, siemię lniane
Magnez pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, orzechy
Metionina produkty sojowe, ser, drób, ziarna, jajka, ryby mięso
Tauryna skorupiaki, mięso, wątróbka
Witamina C świeże warzywa i owoce

Piszemy o dietach, odchudzaniu, sporcie i zdrowym jedzeniu.

Discussion2 komentarze

Leave A Reply