Istota spalania tłuszczu – jak wypracować zdrowe nawyki dietetyczne?

Krzywdzące stereotypy są obecne raczej w każdej dziedzinie życia. W tym i w świecie diety. Zapewne wielu z nas słyszało, iż żeby schudnąć to trzeba “mniej żreć” lub nie opychać się słodyczami. Na szczęście te czasy odeszły do lamusa i dietetyka poszła w zupełnie innym kierunku i rozwija się tak, by dieta opracowywana przez specjalistów była optymalna i kojarzyła się nie z karą, a z przyjemnym spędzaniem czasu w kuchni i jadalni. Istota odchudzania leży w przede wszystkim wyśrodkowaniu wszelkich potrzeb kalorycznych i żywieniowych.

Jak zbilansować dietę by spalanie tłuszczu było efektywne?

Na początek, najważniejszą kwestią jest przeprowadzenie badań morfologicznych, jonogramu (najlepiej rozszerzonego), który zbada najbardziej podstawowe wskaźniki z naszego organizmu. Dzięki temu specjalista, który będzie nas prowadził sprawdzi jakie składniki pokarmowe powinny być dostarczone w większej ilości, a jakie w mniejszej lub nie zmienionej.
Zbilansowanie diety pod względem tłuszczy, węglowodanów i białka to najważniejszy aspekt. Dzięki temu dostarczymy naszemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie np. organów wewnętrznych, oczu i mięśni.
Pierwsze ustalenia są wstępne i całość programu powinna potrwać do kilku tygodni, zanim organizm ustabilizuje się pod względem rutyny dietetycznej. Niemniej pozostawanie w stałym kontakcie z specjalistą dietetycznym lub sięganie po sprawdzone i zdrowe (!) metody żywieniowe powinno być od teraz naszą naczelną zasadą, jeśli zależy nam na zdrowiu. Bez tego nie mamy pewności czy nasz organizm będzie prawidłowo funkcjonował i spalał zbędne kilogramy.

Dieta, głód, a psychika

Można powiedzieć, że psychika i nasze nawyki oddziałują głównie na postępowanie względem żywienia i kwestii z tym związanych. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie ich i zmodyfikowanie, gdyby okazało się, że to one właśnie są powodem naszych przewinień żywieniowych.
Ośrodek głodu jest przede wszystkim w mózgu, nie zaś w żołądku. By poczuć się sytym, trzeba odczekać nawet do pół godziny. Gdy czujemy wilczy głód to machinalnie większość z nas sięgnie po kolejną czekoladkę lub inny smakołyk, aż do uczucia “zapchania się”. I to właśnie jest jeden z nawyków nad którym trzeba popracować. Odejście od nałogowego zapychania się jest jednym z podstawowych błędów, które popełniamy przy jedzeniu.
Po zjedzonym posiłku powinniśmy odczekać parę chwil, by nasz żołądek wysłał do mózgu komunikat “jestem już pełny” i w ten sposób ośrodek głodu zostanie przez nasz mózg wyłączony. Niestety, przy braku wypracowanych nawyków może dojść do tego, iż zapchamy się “na amen”, co może skutkować bólem brzucha i całodzienną zgagą.
Jest to tylko jeden z przykładów, które spotyka się najczęściej w dyskusjach w social mediach. Wypracowanie swojej własnej rutyny zależy tylko od nas i chęć pogłębiania wiedzy na temat funkcjonowania naszego ciała powinna być nadrzędnym “obowiązkiem” każdego z nas.

Aktywność fizyczna, a spalanie tłuszczu

Aktywność fizyczna w odchudzaniu jest niezwykle ważna. Pozwala utrzymać elastyczność ciała, zwiększa wytrzymałość wysiłkową, ale też pozwala utrzymać poziom endorfin na wysokim poziomie. Endorfina czyli hormon szczęścia wydziela się właśnie nie tylko podczas jedzenia czekolady, ale też podczas wzmożonej aktywności fizycznej! Nie bez powodu mówi się, że organizm po sportowych zmaganiach, czy to hobbystycznych czy to profesjonalnych, jest odprężony i relaksacja przychodzi znacznie łatwiej niż po całym dniu spędzonym w łóżku. Oczywiście możemy to również traktować jako przyjemność, ale warto paręnaście minut dziennie poświęcić na rozciąganie się czy właśnie większą aktywność fizyczną, np. jogę.
Minimum aktywnościowe, które zostało obliczone przez fachowców wynosi dziesięć tysięcy kroków na dzień. Dzięki temu nie dość, że zapewnimy naszemu ciału wymagane progi aktywności fizycznej. Aby urozmaicić sobie kwestie ćwiczeń czy sportu warto zaopatrzyć się w dobrej jakości akcesoria lub opaskę, która będzie mierzyć nasze tętno, ilość kroków lub wskaże jak nasza aktywność fizyczna ma się do dnia poprzedniego. Wiele osób dzięki temu czuje motywację i widzi faktyczne postępy w ćwiczeniach.
Jak już wcześniej wspomniano, ważna jest przede wszystkim systematyczność i wypracowanie odpowiednich nawyków. Bez tego nie będziemy w stanie wypracować porządku dnia. Człowiek to taka istota, która potrzebuje stałych celów, które może realizować. Czuje się wtedy spełniony i usatysfakcjonowany tym, co osiągnął.