Kobiece typy sylwetki

0

Każda z nas jest inna i często mimo odpowiedniej wagi, zadajemy sobie wiele nurtujących nas pytań?

Dlaczego mam odstający brzuch?

Dlaczego mam takie masywne uda?

Dlaczego nie mam wcięcia w talii?

Dlaczego mam męską budowę ciała?

I oto w tym artykule odpowiem Wam Drogie Panie, dlaczego tak się dzieje.

Na początek chcę  Wam Drogie Panie uświadomić, że wyróżniamy cztery typy sylwetek:

  • androidalny
  • ginekoidalny
  • limfatyczny
  • tarczycowy

Typ androidalny – to typ kobiet o dość mocnej, krępej budowie ciała. Posiadają szerokie barki, klatkę piersiową i muskularne kończyny.  O kobiecie takiego typu mówi się, że ma męską budowę ciała, m.in. dlatego, że nie posiada wcięcia w talii.

Plusem jest to, że kobiety o tym typie (pod warunkiem, że nie mają nadwagi), posiadają więcej tkanki mięśniowej, a mniej tkanki tłuszczowej w porównaniu z innymi typami sylwetek.

Gdy tyją, tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w górnej części ciała, czyli powyżej miednicy. Kobiety o androidalnym typie sylwetki  z nadwagą i otyłością – wyglądem przypominają nam jabłko (występuje u nich otyłość brzuszna, która niestety jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia).

U kobiet o tym typie ciała może również występować nadmierne owłosienie twarzy i innych części ciała, trądzik oraz łysienie typu męskiego (tzw. zakola). Te wszystkie problemy spowodowane są podwyższonym stężeniem hormonów męskich.

Drugim typem jest sylwetka ginekoidalna. Kobiety z tym typem budowy przypominają gruszkę – zarys ciała poszerza się w okolicy bioder i ud. Pośladki są zaokrąglone, ale posiadają tendencję do zwisania i opadania. Talia przypomina stożek, ma dużo mniejszy obwód w porównaniu do bioder, co nadaje sylwetce bardzo kobiecy wygląd. Wielkość biustu jest różny (mały, średni a nawet duży). Natomiast barki są wąskie, bądź średniej szerokości. Wymiary typowej kobiety o ginekoidalnym typie sylwetki: 97,5-72,5-107,5 cm.

Kości są drobne i wyglądają bardzo delikatnie. Większość tkanki tłuszczowej odkłada się w pierwszej kolejności na udach, pośladkach i piersiach, a następnie w dolnej części brzucha.

Szerokie biodra mówią nam o tym, że takie kobiety są stworzone do rodzenia dzieci. Organizm kobiety o tym kształcie wytwarza więcej estrogenów i w takim przypadku mówi się o dominacji estrogenowej.

Następnym typem jest budowa limfatyczna.

Cechą charakterystyczną tej sylwetki jest ogólne wrażenie grubości/obfitości. Wynika to z łatwości zatrzymywania wody w organizmie, szczególnie w kończynach, co sprawia, że ramiona i nogi są niemalże równe w całej swojej długości. Nadgarstki i kostki sprawiają wrażenie, jakby ciągle były opuchnięte. Barki, klatka piersiowa i biust są małe, bądź średnie, a brzuch jest odstający. Talia jest szeroka (brak typowego kobiecego wcięcia, o którym każda z Nas marzy). Gdy kobieta o tym typie sylwetki przybiera na wadze, tkanka tłuszczowa rozkłada się równomiernie. W dzieciństwie wygląda jak pulchniutka laleczka, czy też jak pączuszek. Kobieta o limfatycznej sylwetce łatwo przybiera na wadze, a trudno jej jest schudnąć.

Ostatnim typem jest tarczycowa budowa ciała. Kobieta o tym typie ma szczupłą sylwetkę z długimi kończynami i delikatnymi kośćmi. Piersi są małe lub średnie. Są to kobiety wysokie, posiadające wąską talię i niewielkie krągłości w okolicy pośladków i ud. Poruszają się z wdziękiem. Struktura kości jest wyraźnie widoczna pod cienką warstwą podskórnego tłuszczu. Kobiety o tarczycowej budowie ciała sprawiają wrażenie kościstych, ze względu na wyraźne zarysowane żebra oraz widoczne kościste wypukłości wokół stawów. Gdy kobieta o tym typie sylwetki zaczyna tyć, tkanka tłuszczowa odkłada się w pierwszej kolejności na brzuchu i wyższych partiach ud, podczas gdy górna cześć nadal pozostaje szczupła. Kobieta o tym kształcie sylwetki często bywa nerwowa. Spośród tej grupy wywodzi się wiele pracoholiczek i osób dążących do osiągnięcia wysokich celów.  Są zawsze w ruchu, a ich wysoki poziom aktywności psychicznej i fizycznej pozwala im utrzymać szczupłą sylwetkę. Kobieta tarczycowa ma tendencję do nadużywania środków pobudzających takich jak np. kawa. Częste ,,pobudzanie się” poprzez stosowanie używek powoduje wyczerpanie tarczycy i nadnerczy i wtedy właśnie tyjemy.  Kobiety o tarczycowej sylwetce posiadają mniej estrogenów od pozostałych typów sylwetek, a gdy wkraczają w fazę chudnięcia, tracą tkankę tłuszczową z piersi, pośladków i górnych części ud (tutaj obfitość tkanki tłuszczowej zależy od stężenia estrogenów). Niedowaga u kobiet o tym typie sylwetki powoduje zbyt niski poziom estrogenów w organizmie, co skutkuje zaburzeniami miesiączkowania, bądź ich całkowitemu zaprzestaniu. Po dłuższym czasie występowania obniżonej masy ciała mogą wystąpić w późniejszym wieku choroby sercowo-naczyniowe oraz osteoporoza (dzieje się tak ze względu na to, że kobiece kości, serce i naczynia krwionośne wymagają odpowiedniego stężenia estrogenów do prawidłowego funkcjonowania).

Każdy typ sylwetki ma swoje wady i zalety. Wady należy ukrywać (np. pod odpowiednim ubraniem, za pomocą ćwiczeń, czy też odpowiedniej diety). Natomiast zalety oczywiście eksponować Drogie Panie 😉

A jeżeli chodzi o najbardziej kobiecy i pożądany typ sylwetki to chyba większość z  Nas się zgodzi, że jest to sylwetka tarczycowa.

Typy kobiecej sylwetki – sprawdź także >>

[author][author_image timthumb=’on’]https://www.dietani.pl/wp-content/uploads/2013/01/Marta.jpg[/author_image] [author_info]Marta Pawłuszek

Licencjonowana fizjoterapeutka, studentka studiów magisterskich z zakresu fizjoterapii. Zainteresowania: dietetyka, fitness, wellnes.[/author_info] [/author]

Licencjonowana fizjoterapeutka, studentka studiów magisterskich z zakresu fizjoterapii. Zainteresowania: dietetyka, fitness, wellnes.

Leave A Reply