Kobiece typy sylwetki

0

Każda z nas jest inna i często mimo odpowiedniej wagi, zadajemy sobie wiele nurtujących nas pytań?

Dlaczego mam odstający brzuch?

Dlaczego mam takie masywne uda?

Dlaczego nie mam wcięcia w talii?

Dlaczego mam męską budowę ciała?

I oto w tym artykule odpowiem Wam Drogie Panie, dlaczego tak się dzieje.

Na początek chcę  Wam Drogie Panie uświadomić, że wyróżniamy cztery typy sylwetek:

  • androidalny
  • ginekoidalny
  • limfatyczny
  • tarczycowy

Typ androidalny – to typ kobiet o dość mocnej, krępej budowie ciała. Posiadają szerokie barki, klatkę piersiową i muskularne kończyny.  O kobiecie takiego typu mówi się, że ma męską budowę ciała, m.in. dlatego, że nie posiada wcięcia w talii.

Plusem jest to, że kobiety o tym typie (pod warunkiem, że nie mają nadwagi), posiadają więcej tkanki mięśniowej, a mniej tkanki tłuszczowej w porównaniu z innymi typami sylwetek.

Gdy tyją, tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w górnej części ciała, czyli powyżej miednicy. Kobiety o androidalnym typie sylwetki  z nadwagą i otyłością – wyglądem przypominają nam jabłko (występuje u nich otyłość brzuszna, która niestety jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia).

U kobiet o tym typie ciała może również występować nadmierne owłosienie twarzy i innych części ciała, trądzik oraz łysienie typu męskiego (tzw. zakola). Te wszystkie problemy spowodowane są podwyższonym stężeniem hormonów męskich.

Drugim typem jest sylwetka ginekoidalna. Kobiety z tym typem budowy przypominają gruszkę – zarys ciała poszerza się w okolicy bioder i ud. Pośladki są zaokrąglone, ale posiadają tendencję do zwisania i opadania. Talia przypomina stożek, ma dużo mniejszy obwód w porównaniu do bioder, co nadaje sylwetce bardzo kobiecy wygląd. Wielkość biustu jest różny (mały, średni a nawet duży). Natomiast barki są wąskie, bądź średniej szerokości. Wymiary typowej kobiety o ginekoidalnym typie sylwetki: 97,5-72,5-107,5 cm.

Kości są drobne i wyglądają bardzo delikatnie. Większość tkanki tłuszczowej odkłada się w pierwszej kolejności na udach, pośladkach i piersiach, a następnie w dolnej części brzucha.

Szerokie biodra mówią nam o tym, że takie kobiety są stworzone do rodzenia dzieci. Organizm kobiety o tym kształcie wytwarza więcej estrogenów i w takim przypadku mówi się o dominacji estrogenowej.

Następnym typem jest budowa limfatyczna.

Cechą charakterystyczną tej sylwetki jest ogólne wrażenie grubości/obfitości. Wynika to z łatwości zatrzymywania wody w organizmie, szczególnie w kończynach, co sprawia, że ramiona i nogi są niemalże równe w całej swojej długości. Nadgarstki i kostki sprawiają wrażenie, jakby ciągle były opuchnięte. Barki, klatka piersiowa i biust są małe, bądź średnie, a brzuch jest odstający. Talia jest szeroka (brak typowego kobiecego wcięcia, o którym każda z Nas marzy). Gdy kobieta o tym typie sylwetki przybiera na wadze, tkanka tłuszczowa rozkłada się równomiernie. W dzieciństwie wygląda jak pulchniutka laleczka, czy też jak pączuszek. Kobieta o limfatycznej sylwetce łatwo przybiera na wadze, a trudno jej jest schudnąć.

Ostatnim typem jest tarczycowa budowa ciała. Kobieta o tym typie ma szczupłą sylwetkę z długimi kończynami i delikatnymi kośćmi. Piersi są małe lub średnie. Są to kobiety wysokie, posiadające wąską talię i niewielkie krągłości w okolicy pośladków i ud. Poruszają się z wdziękiem. Struktura kości jest wyraźnie widoczna pod cienką warstwą podskórnego tłuszczu. Kobiety o tarczycowej budowie ciała sprawiają wrażenie kościstych, ze względu na wyraźne zarysowane żebra oraz widoczne kościste wypukłości wokół stawów. Gdy kobieta o tym typie sylwetki zaczyna tyć, tkanka tłuszczowa odkłada się w pierwszej kolejności na brzuchu i wyższych partiach ud, podczas gdy górna cześć nadal pozostaje szczupła. Kobieta o tym kształcie sylwetki często bywa nerwowa. Spośród tej grupy wywodzi się wiele pracoholiczek i osób dążących do osiągnięcia wysokich celów.  Są zawsze w ruchu, a ich wysoki poziom aktywności psychicznej i fizycznej pozwala im utrzymać szczupłą sylwetkę. Kobieta tarczycowa ma tendencję do nadużywania środków pobudzających takich jak np. kawa. Częste ,,pobudzanie się” poprzez stosowanie używek powoduje wyczerpanie tarczycy i nadnerczy i wtedy właśnie tyjemy.  Kobiety o tarczycowej sylwetce posiadają mniej estrogenów od pozostałych typów sylwetek, a gdy wkraczają w fazę chudnięcia, tracą tkankę tłuszczową z piersi, pośladków i górnych części ud (tutaj obfitość tkanki tłuszczowej zależy od stężenia estrogenów). Niedowaga u kobiet o tym typie sylwetki powoduje zbyt niski poziom estrogenów w organizmie, co skutkuje zaburzeniami miesiączkowania, bądź ich całkowitemu zaprzestaniu. Po dłuższym czasie występowania obniżonej masy ciała mogą wystąpić w późniejszym wieku choroby sercowo-naczyniowe oraz osteoporoza (dzieje się tak ze względu na to, że kobiece kości, serce i naczynia krwionośne wymagają odpowiedniego stężenia estrogenów do prawidłowego funkcjonowania).

Każdy typ sylwetki ma swoje wady i zalety. Wady należy ukrywać (np. pod odpowiednim ubraniem, za pomocą ćwiczeń, czy też odpowiedniej diety). Natomiast zalety oczywiście eksponować Drogie Panie 😉

A jeżeli chodzi o najbardziej kobiecy i pożądany typ sylwetki to chyba większość z  Nas się zgodzi, że jest to sylwetka tarczycowa.

Typy kobiecej sylwetki – sprawdź także >>

[author][author_image timthumb=’on’]https://www.dietani.pl/wp-content/uploads/2013/01/Marta.jpg[/author_image] [author_info]Marta Pawłuszek

Licencjonowana fizjoterapeutka, studentka studiów magisterskich z zakresu fizjoterapii. Zainteresowania: dietetyka, fitness, wellnes.[/author_info] [/author]

Postal code 70815 pupil to teacher ratio 14 1 fte teacher 68 school type regular school character school no magnet school no students in each grade ninth grade 265 tenth grade 217 eleventh grade 213 twelfth grade 188 find u.

Licencjonowana fizjoterapeutka, studentka studiów magisterskich z zakresu fizjoterapii. Zainteresowania: dietetyka, fitness, wellnes.

Leave A Reply